6 czerwca 2012

Instrukcja raz jeszcze

Dziękuje za zainteresowanie blogiem. Już ponad 700 odwiedzin. Znaczy, że blog coś wnosi w życie miłośników fotografii. Przed przejściem do tematu ISO, chciałbym jeszcze raz namówić do czytania instrukcji. Nie można dokonać pewnych ustawień, bez znajomości funkcji pokręteł, przycisków itp urządzeń znajdujących się w aparacie. To co napisałem do tej pory, sprowadzało się do kręcenia naszym magicznym kółkiem. A jak nabyliśmy aparat z większa ilością pokręteł, przycisków i innych urządzeń służących zmianie ustawień aparatu, to dopiero zaczyna się "jazda po bandzie" . Pozwolę sobie poniżej przedstawić zdjęcia aparatu cyfrowego NIKON D 700. Może ktoś potrudzi się i policzy ilość przycisków i pokręteł służących do zmianie ustawień.





A jak naciśniemy przycisk "MENU" to wejdziemy już nie w las, ale w jedną wielką dżunglę.  Czasem zastanawiam się, czy trzeba do tego stopnia rozbudowywać funkcje aparatu ? Odpowiem z przykrością - tak. 

I proszę nie przerażać się ilością stron w instrukcji. Nie podejmujmy się przeczytania całości jednego dnia. To naprawdę duża wiedza. Jeżeli zapoznamy się każdego dnia z jedną funkcją aparatu, uznajmy to za duży sukces. A jeżeli są pojęcia, których nie rozumiemy, zadajmy pytanie bardziej doświadczonym kolegom lub poszukajmy odpowiedzi w internecie. 

Myślę, że po omówieniu podstawowych funkcji aparatu, pojawi się na stronie słownik fotograficzny, który w dwóch zdaniach będzie opisywał znaczenie "trudnych" terminów. 

Jutro kolejny dzień wolny. Zapraszam do czytania o ISO.

Ze zdobytą już wiedzą możemy jutro udać się z aparatem i wykonać kilka wspaniałych zdjęć. Pogoda zamówiona.

2 czerwca 2012

Preselekcja czasu - priorytet czasu "S" lub "Tv"

I kolejny dzień, kiedy możemy porozmawiać o fotografii. Powoli ilość wiadomości jakie posiadamy ulega zwiększeniu. A do końca jeszcze daleko i daleko. Wakacje zbliżają się w szybkim tempie, więc nasze opowiadania o fotografii trochę przyspieszymy. Dzisiejszy odcinek poświęcimy preselekcji czasu. Na naszym kółku tryb ten jest oznaczony literą "S" lub "Tv"



Co ten tryb oznacza w praktyce i kiedy go stosujemy ?  Tryb preselekcji czasu oznacza, że dokonujemy świadomego wyboru czasu otwarcia migawki, a aparat dobiera nam odpowiednią wartość przysłony. Możemy również ustawić wartość ISO.  Można powiedzieć, że jest to odwrotność preselekcji przysłony. Stosujemy wtedy, kiedy zależy nam na bardzo krótkich, lub na długich czasach otwarcia migawki.

UWAGA: Kiedy ustawimy zbyt krótki lub zbyt długi czas otwarcia migawki, w wizjerze lub na ekranie wyświetlacza zobaczymy mrugające wartości przysłony. W takim przypadku należy zmienić czas otwarcia migawki na dłuższy lub krótszy. Czas zmieniamy tak długo, aż wartość przysłony przestanie mrugać. 
Wartość przysłony mruga, aby uchronić nas przed prześwietleniem lub niedoświetleniem zdjęcia. Proszę zwracać na ten fakt uwagę. 

I tak, kiedy będziemy fotografować obiekty szybko poruszające się, ustawimy krótki czas otwarcia migawki. Kiedy będziemy chcieli uchwycić ruch wody, zastosujemy dłuższy czas otwarcia migawki. Kiedy będziemy chcieli uchwycić kropelki wody i zamrozić jej ruch, zastosujemy krótki czas otwarcia migawki.


Priorytet czasu - długi czas

Priorytet czasu - krótki czas